Archie Bethel

Chief Executive


Appointed: Board Director May 2010 and Chief Executive September 2016
Tenure: 8 years
Nationality: British

Experience:
Archie was Chief Executive, Marine and Technology division, from June 2007, having joined the Group in January 2004. He acted as Chief Operating Officer from 1 April 2016 until his appointment as Chief Executive on 1 September 2016. He is President of the Society of Maritime Industries and is a Lay Member of the Court of the University of Strathclyde.

Previous roles:
He held various senior roles working for Vetco Gray, Lanarkshire Development Agency and Motherwell Bridge.

Qualifications:
Archie is a Chartered Engineer and a Fellow of the Royal Academy of Engineering.